Pokrowce na samochód i warunki atmosferyczne

Kategorie Motoryzacja,Samochody,Zima

Ochrona karoserii nowego samochodu może nie raz dodać siwych włosów na głowie. W końcu błyszczący nowością lakier cieszy oko właściciela i świadczy, że samochód jest dobrze utrzymywany. Kiedy nie ma możliwości garażowania auta można uciec się do stosowania specjalnego pokrowca, który powinien pomóc w zabezpieczeniu karoserii przed wpływem szkodliwych czynników, a tych jest całkiem dużo.

 

Lakierowanie malowania samochodu ma za zadanie spowolnienie procesów utleniania metali, które w sposób naturalny ulegają korozji, czyli pokrywają się rdzawym nalotem. Na podstawie tej wiedzy producenci samochodów starają się tak dobierać skład lakieru, by  był możliwie jak najbardziej odporny na warunki atmosferyczne. Wszystko przez to, że każdy materiał posiada określone właściwości jedynie w ograniczonym zakresie temperatur, wilgotności, czy odporności na urazy. Wynika z tego podstawowy problem związany z przechowywaniem samochodu: trzeba zabezpieczyć go przed skrajnymi warunkami, ponieważ te wpływają niekorzystnie na powłokę lakieru, a przez to na ogólny stan faktyczny i wizualny samochodu.

 

Temperatura

 

Auto stojące na wolnym powietrzu przez okrągły rok jest narażone na wszystkie czynniki, a ich wpływ zwłaszcza przy długotrwałym oddziaływaniu jest ewidentnie niekorzystny. Zwykłe światło słoneczne, ze względu na zawarte w nim promieniowanie UV działa niszcząco, ale wynika też z tego fakt, że silne światło słoneczne, jak ja przykład w lecie, powoduje nagrzewanie się wszystkich elementów nadwozia, co niekiedy doprowadza do utworzenia tak skrajnych temperatur na powierzchni, że powłoka dosłownie parzy przy dotyku, co nie tylko negatywnie wpływa na komfort kierowcy, ale przede wszystkim tworzy niekorzystne warunki dla metalu: w wysokich temperaturach może dochodzić do odkształcania się i wypaczania niektórych elementów. W odwrotnej sytuacji, gdy zimowa aura da o sobie znać, dochodzi do procesu przeciwstawnego, czyli kurczenia się.

 

Niebezpieczny lód

 

Chłodne powietrze, które niesie ze sobą marznący deszcz może powodować naciekanie i tworzenie sopli, pokrywy lodowej na poszczególnych częściach nadwozia, jak choćby tak często dokuczliwe zimą oblodzenie zamka od drzwi, klamek, przymarzanie wycieraczek, czy „klejenie” uszczelek przez co otwieranie samochodu może wymagać siły, lub użycia specjalnych środków ułatwiających odtajenie zamarzniętych elementów. Lakier wielokrotnie wystawiony na skrajnie niskie i wysokie temperatury może zacząć tracić swoje właściwości izolacyjne, albo zwyczajnie dochodzić w miejscach, gdzie na skutek zamarznięcia i nagłego oderwania doszło do uszkodzenia jego powłoki. Pokrowce na samochód to dobry sposób na zabezpieczenie się przed zagrożeniem pogodowym.    

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *