Pokrowce na samochód – czy ochronią przed naturą?

Kategorie Motoryzacja,Pokrowiec na samochód,Samochody

Auto stojące na powietrzu jest wystawione nie tylko na działanie temperatur podczas zmieniających się pór roku, jakie jeszcze czynniki odgrywają istotną rolę w trosce o karoserię?

 

Zima to nie tylko mróz i opady śniegu. Z tym ostatnim wiąże się często bardzo uciążliwe i niewdzięczne zadanie odśnieżenia samochodu po każdym opadzie, jak również konieczności zeskrobania powstałego szronu z szyb, aby umożliwić normalną jazdę, gdyż każdy z tych czynników blokuje widoczność przez szyby.

 

Zwierzęta…

 

Zapewne byłoby o wiele łatwiej dbać o karoserię, gdyby nie to, że trzeba brać pod uwagę także dodatkowe możliwości. Choćby taką, że zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, dzikie, lub półdzikie zwierzęta korzystają z ciepła wytworzonego przez zaparkowany samochód, by się ogrzać.  Poza siadaniem i wylegiwaniem się na masce warto pamiętać także o tym, że te same zwierzęta przed chłodem próbują się schronić we wnętrzu auta, stąd spotyka się przypadki, kiedy koty, lub kuny zasypiają w szczelinach między elementami silnika, a gwałtowna pobudka podczas rozruchu może skończyć się dla nich bolesną śmiercią. Zresztą nie tylko czworonogi trzeba brać pod uwagę. Na karoserii mogą przysiadać ptaki, niejako przy okazji pozostawiając po sobie widoczne i przykre dla nosa i oka ślady w postaci odchodów. W gruncie rzeczy ptakom jest zapewne wszystko jedno, samochód to dla nich jeszcze jeden element otoczenia, a dla właściciela, zwłaszcza tego, który ma zamontowany na dachu stelaż do przewozu materiałów budowlanych, lub roweru, będzie to nie lada utrapienie, ponieważ raz zanieczyszczona karoseria będzie z dużym prawdopodobieństwem przyciągać kolejne ptaki do „postoju”.  O ile zwykła woda potrzebuje stosunkowo dużo czasu aby doprowadzić do trwałego uszkodzenia powłoki lakierniczej, to ptasie, lub inne zwierzęce odchody stanowią znacznie bardziej skomplikowaną chemicznie mieszankę, która im dłużej zostaje na powierzchni, tym trwalszy pozostawia po sobie ślad. Pokrowce na samochód to jeden z pewniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed uszkodzeniami lakieru.

… i rośliny

 

Podobnie sytuacja wygląda w odniesieniu do czynników roślinnych. Zależnie od pory roku należy liczyć się z koniecznością oczyszczenia samochodu ze zróżnicowanych zanieczyszczeń. Charakterystyczny, jasnożółty pyłek roślinny, który powstaje w dużych ilością w trakcie wiosny i wczesnego lata, a przenosi się z wiatrem i łatwo osiada, pozornie łatwo się spłukuje, lecz w połączeniu z brudem i odrobiną wilgoci tworzy kleistą papkę. W bliskiej odległości od pól i drzew można spotkać także tak zwane „babie lato”, które najczęściej pojawia się na jesieni. To unoszące się w powietrzu porwane wiatrem pajęcze nitki, które przyczepiają się do gałęzi drzew, skąd malowniczo powiewają, ale mogą też przyczepiać się do elementów nadwozia, takich jak lusterka, anteny, czy stelaże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *