Ochrona auta przed warunkami atmosferycznymi

Kategorie Garaż,Motoryzacja,Ochrona auta,Samochody

Lakier samochodu wystawiony na warunki pogodowe dosyć szybko poddaje się brudowi i zanieczyszczeniom. W teorii karoseria powinna wytrzymać długo, ale w zmiennym klimacie oznacza to najczęściej, że jest wystawiona na skrajne warunki pogodowe, od mrozu po upały i skwar. Co warto przedsięwziąć, aby nie dopuścić do widocznej korozji i zbędnego brudzenia się auta?

 

Nie jest trudno wyobrazić sobie co się stanie, gdy auto zostawione zostanie samemu sobie na przykład na osiedlowym parkingu. Jest to widok, który całkiem często można spotkać w dużych aglomeracjach, oraz po wsiach. Dosyć charakterystyczne staje się pokrycie karoserii najpierw śladami po wysychającym deszczu, plamami kurzu, wreszcie coraz większymi i bardziej szpecącymi nadżerkami korozji w miejscach, gdzie lakier mógł być narażony na urazy. Zdarza się, że auto zostaje opuszczone z różnych, nieznanych powodów i niszczeje na widoku. Takie auto szpeci i nie przynosi chluby swemu właścicielowi, lub właścicielce. W przypadku, gdy właściciel zapomniał o posiadaniu auta, lub o jego właściwej pielęgnacji, tak zwani życzliwi sąsiedzi, lub przechodnie stygmatyzują zapuszczony wrak pisząc palcem w brudzie po karoserii, lub szybie. Tak powstają osiedlowe „brudasy”, które jednocześnie są pośmiewiskiem okolicy.

 

Garaż nie zawsze dostępny

 

Można by powiedzieć, że w większości przypadków cały problem dałoby się rozwiązać zwyczajnie wprowadzając auto do garażu, gdzie za zamkniętymi drzwiami nie będzie wystawione na warunki atmosferyczne. W nowszym budownictwie mieszkalnym stosuje się także parkingi podziemne, o wiele bardziej pojemne i korzystniejsze z punktu widzenia kierowcy. Parking w piwnicy bloku ma także tę zaletę, że jest częściowo ogrzewany, więc zimą samochody nie są narażone na skrajnie niskie temperatury, a latem na palące upały, gdyż w piwnicach z reguły panuje wówczas niższa temperatura, niż na zewnątrz. Jednak nie każdy ma możliwość wykupu miejsca w garażu, przy przeprowadzce do nowego mieszkania może się okazać, że wszystkie okoliczne miejsca garażowe są już zajęte. Z racji, że budynek garażu wymaga praw do gruntu i odpowiednich zgód miejscowych urzędów, samowolka budowlana nie wchodzi w grę.

 

Jeśli nie garaż, to co?

 

Alternatywą dla garażowania auta jest wykorzystanie okrycia na auto. Pokrowce na samochód są spotykane zwłaszcza tam, gdzie trudno o miejsce garażowe, a środki lokomocji stanowią jedyne źródło transportu, na przykład na blokowiskach i w warunkach podmiejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *