Kontrola drogowa – jak to wygląda?

Kategorie Kierowca,Kontrola drogowa,Mandat,Motoryzacja

Policja ma możliwość przeprowadzenia kontroli pojazdu i kierowcy, jak najlepiej się zachować, czego można się spodziewać w trakcie rozmowy z policjantem, oraz czym może się skończyć kłótnia funkcjonariuszem?

 

Kontrole drogowe to jeden ze sposobów dyscyplinowania kierowców do poprawnej jazdy. Jego skuteczność jest co prawda dyskusyjna, lecz faktem jest, że niewiele innych czynników skłania do zmniejszenia prędkości bardziej, niż widok stojącego na poboczu radiowozu, fotoradaru, lub sama świadomość obecności policji w pobliżu. W tym ostatnim przypadku dzieje się tak na skutek zwyczajowego „mrugania” światłami, jak przed patrolem mają zwyczaj się ostrzegać kierowcy jadący z naprzeciwka, ale może to być także na skutek używania specjalnych aplikacji mobilnych, których głównym zadaniem jest właśnie informowanie o możliwych lokalizacjach postoju patroli drogówki. Powszechna motoryzacja niesie ze sobą potrzebę nadzoru prawidłowości i przestrzegania praw regulujących ruch drogowy.  

 

Dlaczego dochodzi do kontroli

 

Przyczyną zatrzymania może być zwykła, rutynowa i wyrywkowa kontrola przejeżdżających samochodów, ponieważ nie potrzeba wyraźnego wykroczenia do przeprowadzenia kontroli. Częściej zdarzają się zatrzymania związane z pomiarami prędkości: czy to za pomocą fotoradaru, urządzenia laserowego, lub za pomocą specjalnej kamery pomiarowej. Wystarczy, że umundurowany policjant wykona wyraźny ruch ręką, aby należało potraktować to jako polecenie zatrzymania się. Co dalej? Przede wszystkim trzeba zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych, szybkich ruchów, które policjant mógłby zinterpretować jako gest sięgnięcia po broń i oznaczać zagrożenie życia. O tym powinni pamiętać zarówno kierowcy, jak wszyscy pasażerowie.  

 

Zatrzymanie i pierwszy kontakt

 

Zaleca się, aby cierpliwie poczekać z rękami na kierownicy, lub na widoku do momentu podejścia funkcjonariusza. Jeśli nie jest umundurowany, to ma prawo zatrzymać auto do kontroli jedynie na terenie zabudowanym, oraz za pomocą tak zwanego „lizaka”, jak popularnie nazywa się tarczę do zatrzymywania, oraz powinien okazać odznakę przed przystąpieniem do kontroli. Do obowiązków policji należy przed rozpoczęciem kontroli podać stopień służbowy, imię i nazwisko, oraz przyczynę zatrzymania i/lub kontroli. Kierowca zatrzymanego pojazdu ma prawo poprosić funkcjonariusza o okazanie legitymacji w celu zapoznania się z jego numerem służbowym. Podstawową zasadą jest, że należy stosować się do wydawanych przez funkcjonariusza poleceń.  Policjant może sprawdzić dowód rejestracyjny samochodu, tożsamość kierowcy i wszystkich pasażerów, a także kontrolę trzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *