Jazda samochodem po śniegu

Kategorie Motoryzacja,Samochody,Zima

Zimą warunki pogodowe mogą okazać się wyzwaniem dla kierowcy. Mimo, że w naszym klimacie zima jest coraz łagodniejsza, to i tak wciąż potrafi wręcz przysłowiowo zaskoczyć zarówno drogowców, jak i pieszych.

 

Choć w ostatnich latach zima nie jest tak dokuczliwa, jak niegdyś, to w niektórych rejonach kraju nadal potrafi dać się we znaki. Nie tylko przymusowe odgarnianie opadłego śniegu z powierzchni samochodu, ale i niska temperatura, która może poskutkować problemami z akumulatorem, trudniejszym otworzeniem zamarzniętego zamka do drzwi, wychłodzonym wnętrzem, które szybko paruje i utrudnia jazdę, z oblodzeniem i zbitym śniegiem na jezdni, które zmusza do bardzo wolnej prędkości.

 

Na początek podstawy

 

Motoryzacja niejako wymusza na nas podjęcie środków zapobiegawczych związanych z rodzajem transportu. Gdyby podróżować pieszo, zawczasu trzeba by zaopatrzyć się w ciepłe i wytrzymałe na wilgoć buty, taką samą odzież, czapkę i szalik. Analogicznie, w przypadku samochodu należy zadbać o jego kondycję w warunkach zimowych. Zaleca się, by wraz z ochłodzeniem i przymrozkami, a nawet nieco wcześniej, wymienić opony letnie na zimowe. Charakteryzują się większą przyczepnością i pomagają lepiej utrzymywać sterowność samochodu w trudnych warunkach.

Ważna jest technika

 

Możemy to rozumieć dwojako. Po pierwsze, w starszych modelach aut trudno szukać takiego mechanizmu, ale od pewnego momentu producenci aut zaczęli wmontowywać do nich mechanizm powstrzymujący całkowitą blokadę kół podczas hamowania. Okazuje się bowiem, że koła zupełnie nieruchome podczas ruchu ślizgowego mogą całkowicie stracić przyczepność, natomiast gdy uda się podtrzymać minimum toczenia koła, to szansa na podtrzymanie przyczepności istotnie wzrasta. W ciężkich warunkach pogodowych, jakie może podyktować sroga zima, może to zdecydować o życiu, lub śmierci. Po drugie, technika może być rozumiana jako umiejętność jazdy autem, stopień zręczności, koordynacji ruchowej, doświadczenia, szybkości reakcji i wyobraźni.

 

Łańcuchy i właściwe podejście

 

W bardzo trudnych warunkach pogodowych niekiedy może zaistnieć konieczność zamontowania tzw. łańcuchów śnieżnych na opony, które poprawią sterowność auta na ubitym śniegu, mogą też okazać się pomocne gdy dojdzie do zakopania kół w zaspie. Choć założenie łańcuchów nie odniesie raczej skutku po fakcie utknięcia w śniegu, to dzięki umiejętności przewidywania może uda się zapobiec kłopotom. Najgorsze, co może się przydarzyć to ślizganie kół na podłożu. Aby temu przeciwdziałać, zaleca się między innymi powolne ruszanie na niewielkich obrotach, na przykład z drugiego biegu, co pozwoli utrzymać przyczepność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *